Minden mi érdekelhet :)

Mindenkinek ajánlom ezt az oldalt aki szereti az állatokat és főként a zsiráfokat.Ők a kedvenceim <3.De ettől függetlenül nem csak az állatokról szól ez az oldal,minden van rajta amit csak el tudsz képzelni.Szerkesztette: Szombathy Zsolt

NÖVÉNYEK, nemcsak mérges,nem csak magyarországi, hanem más érdekes növények esetleg gyógyitóak is megtalálhatóak itt.

MAGYARORSZÁGON MEGTALÁLHATÓ MÉRGES NÖVÉNYEK:

ARANYESŐ:

Az egyik legmérgezőbb őshonos cserjénk. 5-7 m magas, szabálytalan koronájú, csüngő ágú cserje vagy kis fa. Hosszúnyelű, selymesen szőrös fonákú levelei hármasan összetettek. Hosszú (10-30 cm) lecsüngő aranysárga virágfüzérei májusban, júniusban pompáznak. Termése hosszúkás barna hüvelytermés, melyben számos barnásfekete, vese alakú mag lapul.
Mérge a citizin, hatása: hányinger, hányás, hasmenés, égető érzés a torokban, szomjúság, verejtékezés. Súlyos esetben görcsök, eszméletvesztés. Tág pupillák, fulladás.

aranyeso.jpg

BOLONDÍTÓ BELÉNDEK:

Hazánkban gyakori, legfeljebb 80 cm magas, ragadós tapintású növény, szára mirigyesen szőrös. Levelei akár 20 cm hosszúak is lehetnek, szélük kanyargós vagy öblös-karéjos. Júliusban, augusztusban virágzik, viráguk sárgás, rendszerint barnásan, lilásan erezett, 2-3 cm nagyságú. Toktermése van. 
Mérge a hioszciamin és a szkopolamin, hatásuk hasonlít az atropinmérgezéshez (lásd: nadragulya), de a kezdeti izgalmi szakasz enyhébb, száj, torokszárazság, rekedtség, nyelési nehézség, beszédképtelenség. Tág pupillák, magas hőmérséklet, száraz, élénkvörös bőr, majd bódultság, kábultság, részegséghez hasonló állapot, izomgyengeség, légzésbénulás következik be.

bolondito_belendek.jpg

CSATTANÓ MASZLAG:

Országszerte gyakori növény. 0,5-1,2 m magas, terebélyes növény. Levelei színükön sötét-, fonákukon világosabb zöldek, szélük öblösen fogas. Virágai fehérek, tölcséresek, 6-10 cm hosszúak, a levelek hónaljában magányosan nyílnak. A termés 5-7 cm hosszú, tojásdad alakú, eleinte zöld, majd éretten barnás színű sokmagvú toktermés. Júniustól szeptemberig virágzik.
Mérge a hioszciamin (mely atropinná alaku) és a szkopolamin. A növény magjainak elfogyasztása dühöngést válthat ki. A levelek zavartságot, érzékcsalódást, bódultságot, aluszékonyságot idéznek elő. Gyakran kevert formában jelennek meg a tünetek, arcpír, szájszárazság, érzékcsalódások. Súlyos esetben kóma is bekövetkezhet.

csattano_maszlag_1..jpg

csattano_maszlag_2.jpg

csattano_maszlag_3.jpg

CSÍKOS KECSKERÁGÓ:

Terebélyes, 4 m magas cserje, ritkábban kis fa. Kérge zöldesszürke, sima. Levelei rövidnyelűek, elliptikusak vagy lándzsásak, ép vagy csipkés szélűek. Apró virágai tavasz végén nyílnak, 3-9-es csoportokban a levelek hónaljában. A virágok 4 sziromlevelűek, zöldesfehérek. Termése négy rekeszű rózsáspiros tok, melyből beérve, felpattanva, rövid nyélen csüngve bukkannak ki a narancsvörös magköpennyel burkolt magok.
Mérgező hatóanyagai az evonozid és az evonin. Hatásukra émelygés, görcsökkel járó hasmenés, hányás jelentkezik. Súlyosabb esetekben véres, vizes hasmenés. Pár óra elteltével keringési zavarok, rángógörcsök, ájulás, elhúzódó mérgezésnél máj- és vesekárosodás figyelheto meg. A halál oka szívbénulás lehet.

kecskerago_1..jpg

kecskerago_2..jpg

DOHÁNY:

1-2 m magas, rövid mirigyszőröktől ragadós növény. Levelei lándzsásak, hosszan kihegyezettek., az alsók a szárra futók. Virágzata terebélyes, a csésze hengeres, háromszöguen lándzsás, kihegyezett fogakkal, a párta rózsaszínu, csöve hosszú, felfúvódott. Termése tojás alakú bogyótermés. 
Mérge a nikotin. A mérgezés gyorsan jelentkezik, égető érzés a torokban, szájban, gyomorban, nyálfolyás, hányás, hasmenés és gyomorgörcsök kíséretében. Erős fejfájás, szédülés, izomgyengeség, látási és hallási zavarok, remegés társul a tünetekhez. A pupillák tágak, majd beszűkülnek, a szívritmus gyengül, később fokozódik, a vérnyomás nő, súlyos esetben rángógörcsök, eszméletvesztés, végül légzés, vagy szívbénulás miatt beáll a halál.

dohany_1..jpg dohany_2..jpg

ÉRDEKES ÉS EGZOTIKUS NÖVÉNYEK:

KÖRÖMVIRÁG:

Tudományos neve: Calendula officinalis
Őszirózsafélék családjába tartozó nemzetség. Igen értékes növény. Az egyik leghasznosabb, legsokoldalúbb és legkiemelkedőbb gyógynövényünk. Aranyló, citromsárga – narancsvörös virágzata nyár elejétől késő őszig tart. 
Magassága: 30-60 cm. Nedvdús szár és levelek jellemzik. Ragacsos tapintásúak. Különböző változataik léteznek, de a gyógyhatásuk egyforma. 
Nevezik még népiesen orvosi körömvirágnak, gyűrűvirágnak vagy kenyérbélvirágnak. 
A gyógyászatban krémet, olajat vagy teát készítenek belőle. 
Hatása: hidratáló, fertőtlenítő és sebgyógyító. Nem csak a fészkes virágzatának szirmait, de a szárat és leveleket is felhasználják. 
Nem csupán kertekben, de szántóföldeken is termesztik. 
Begyűjtése legcélszerűbb ragyogó napsütéses időben, de akár késő őszig is lehet, amíg a lisztharmat le nem lepi. 
Hatóanyagai: 
Többek között illóolajok, flavonoidok, szaponinok, karotionidok és E-vitamin.
Érdekesség:
Régebben esőjósnak hívták, mert ha reggel 7 óráig nem nyíltak ki a virágok, akkor az esős időt jelentett.

koromvirag.jpg

CSODASZEM:

Tudományos neve: Cinerária 
Származási helye: Dél-Afrika. Madeira-szigeteken, A Kanári-szigeteken és a hűvös hegyvidéki tisztásokon honos. 
Mintegy 50 faja ismert. Nevezik még hamvaskának, ezüstlevélnek is. 
A növény magassága 30-40 cm. Lágyszárú, bokros tövű, nálunk egynyári vagy cserepes szobanövény. Fényigénye nagy, de a tűző napot nem kedveli. A magas páratartalmat igényli. Meleg és száraz környezetben rendszeresen kell permetezni a leveleket. Ilyenkor állíthatjuk kavicsos tálcára vagy nedves tőzeggel vegyük körbe.
A szár és levél enyhén molyhos. Levelei fogazott szélűek, zöldek és háromszögletűek. Virágzata fészkes, és gyönyörű, színpompás csokrot alkot. A szélső ún. nyelves virágok szirmai élénk és finom színárnyalatúak: lila, rózsaszín, kék és piros, tövüknél általában ún. „sötét szemmel”. De lehet tarka is, tövük sárga, fehér vagy bordó színű. Önállóan is dekoratív hatású, de csupán zöld növények társaságában is remekül mutat. Virágnyílás: tél végétől tavaszig. 
A levegős, laza, jó vízáteresztő képességű talajt szereti. Vízigényes, víz hiányában igen gyorsan lelankad. Locsolásakor viszont víz a virágokat ne érje.
Virágzás alatt érdemes tápoldatozni (nitroszegény, egészen híg műtrágyaoldattal).
Érzékeny a kiszáradásra, és a túlöntözésre is. 

Betegségei:                                                                                  Szürkepenész, levéltetvek, üvegházi molytetvek., botritisz gombabetegség. 

Szaporítása: 
magvetéssel., de otthoni környezetben hiábavaló a próbálkozás.

csodaszem.jpg


KORALLVIRÁG:

Latin neve: Kalanchoe blossfeldiana
Származási helye Madagaszkár. Lassan fejlődő, kevés helyet elfoglaló virág. Virágok rózsaszínek, narancssárgák vagy pirosak. Magasan a levélzet fölé emelkednek. Virágnyílás januártól júniusig. 
Nyáron kerti növényként ültethető sziklakertbe, virágágyásba, balkon ládába, erkélyre vagy teraszra. 
Karácsony egyik legszebb asztaldísze lehet. Ha csökkentjük a fény mennyiségét, akkor tél közepén is virágzik. Vízben könnyen gyökereztethető. 
Környezetéhez hamar alkalmazkodik. Elél akár 10 oC-on, vagy akár 25 oC-on is. 10 oC alatt elhullajtja leveleit.
Mivel rövid nappalos növény, ezért legalább naponta 4 órán át kapjon fényt. Virágzáskor 2-3 hetente tápoldatozható. 
Az elnyílt virágokat távolítsuk el. Ha a hajtásból is levágunk, elősegítjük a bokrosodását. 
Óvakodjunk a túlöntözéstől. Lehetőség szerint lágy vízzel locsoljuk. A száraz levegőt jól viseli, nem szükséges a levelek permetezése. Hideg helyen „lekopaszodik”.
Szaporítás: levél vagy hajtásdugványról az aktív időszakban. 2-3 hét alatt begyökeresedik. 
Kártevői: pajzstetvek és levéltetvek.
 
korallvirag2.jpg

LILAAKÁC:

Latin neve: Wisteria sinensis

Nevezik még kíni lilaakácnak, kúszóakácnak vagy kékakácnak is. A Pillangósvirágúak családjába tartozik.
Élőhelye: Kína, főként a Guangxi, Guizhou, Hebei, Henan, Hubei, Shaanxi és Yunnan tartományokban. Jelentése kínai nyelven: lila lián.
Évelő kúszónövény, fás szárú, lombhullató. Indás kúszónövény lévén, mégis könnyedén alakítható fa jellegűvé, ám ilyenkor törzse csavarodó és felső része ellapuló. Bármire felfuttatható, erőteljes növekedésű. Éppen ezért erőteljes támasztékot is kíván. Magassága 5-12 m.
Zöldhomlokzat kialakítására kiváló. Ennek előnyei: nem csupán dekoratív, de emellett a hőmérsékletingadozást kiegyenlíti, jelentősen csökkenti a zajokat, és csökkenti a korróziót.
A levelek fényes zöldek. 
Virágzás: áprilistól június elejéig. Virágainak színe: a lilán kívül fehér és kék is lehet még. A virágfürtök hosszúkásak és 20-30 cm hosszúak. Van olyan fajtája is, amelynek virágzata akár 70 cm hosszúságot is elérheti. Elélhet 500 évig is.
Közepes a vízigénye. A napos, meleg helyeket kedveli. A tápdús, nedves, savanyú talajon érzi jól magát. 
1816-ban került Európába és Észak-Amerikába, ahol hamarosan közkedvelt lett illatos és dús virágzata miatt. Európai részen csak ott nem található meg, ahol a telek igen kemények. 
Amennyiben nyár folyamán a túl buja vesszőket kissé (kb. 15 cm-esre) visszavágjuk, és a hervadt virágokat eltávolítjuk, akkor a következő évben még gazdagabban hozza majd virágjait. Fagyérzékeny, ezért célszerű tövét takarással védeni. 
A növényt ültetés után érdemes fenyőkéreggel vagy más egyéb módon takaróréteggel ellátni, így a gyökérzóna hűvösen és nedves marad.
A növény mérgező, ezért a gyermekek tekintetében nem árt az óvatosság.
 
Szaporítás: 
Bujtással történhet tavasszal vagy nyáron.

Érdekesség:
Latin nevét egy pennsylvaniai egyetemi professzor, Wistar Caspar tiszteletére kapta.
Évente nőhet 1-3 métert is.
lila_akac.jpg




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 2
Heti: 12
Havi: 8
Össz.: 16 109

Látogatottság növelés
Oldal: Virágos növények
Minden mi érdekelhet :) - © 2008 - 2024 - likegiraffe.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »