Minden mi érdekelhet :)

Mindenkinek ajánlom ezt az oldalt aki szereti az állatokat és főként a zsiráfokat.Ők a kedvenceim <3.De ettől függetlenül nem csak az állatokról szól ez az oldal,minden van rajta amit csak el tudsz képzelni.Szerkesztette: Szombathy Zsolt

Póni fajták:

SHETLANDI PÓNI:

Ez a melegvérű pónifajta, amelyet az Amerikai Egyesült Államokban tenyésztettek ki a XX. Században, Észak-Amerika legkedveltebb pónija. Tulajdonképpen a Shetland-szigetekről került ide 1885-ben. 1888-ban aztán megalakult az American Shetland Pony Club.

Ez a fajta sok hasonlóságot mutat a fajta kialakulásában is szerepet játszó Shetland pónival, mely a kiindulási állomány is volt, és amely a kicsi méretet és egészséget adta az Amerikai Shetlandnak.


A Shetland pónit Hackneyvel keresztezték, mely a fajtának a látványos ügető mozgását adta, és a vérmérsékletet. Végül Angol telivérrel és Arab fajtával keresztezték az utódokat. Rendkívül sokoldalú fajtának mondható.

Ezt a fajtát nem éppen lovaglásra használják, inkább fogatlónak, és versenyzésre fogathajtásban. Bár díjugratásban is versenyeznek vele nagy szeretettel, mégsem ez az elsődleges cél a tenyésztésükben.


Megjelenésében a tenyésztésében is nagy szerepet játszó Hackneyre hasonlít. Intelligens és jó természetű ló. Alkatra hosszabb és keskenyebb mint az alapot adó Shetland póni. Hosszú, egyenes feje van, nem éppen pónijelleget mutat. Hosszú fülei vannak, vékony lábai hosszú szárral, nyújtott lábállást mutat, a nyak tűzése pedig a Hackneyre emlékeztet. Erős ágyékkal rendelkezik, ami viszont még széles is, a sörénye és a farka hosszú és vastag. Az Amerikai Shetlandra minden szín jellemző, kivétel a tarka. Marmagasságuk 115 cm körül van.


AMERIKAI SÉTÁLÓ PÓNI:

Ezt az aránylag új pónifajtát elsődlegesen mutatványos (show) lónak tenyésztették "gaited" versenyzésre. Habár három egyedi járásmódja van, hétfélében képes versenyezni. Walesi póni örökségének köszönhetően, ez a pónifajta jól megfelel könnyű vadásznak (light hunter) is.

Fizikai jellemzői: 14 kéznyi marmagasságával, az amerikai sétáló ló egy aránylag nagyobb pónifajta. Kisebb, sima feje ívelt, izmos nyakán nyugszik. Háta rövid, vállai kissé íveltek, fara erősen izmos.

Eredete: Ez a pónifajta a Tennessee sétáló póni és a walesi póni keresztezéséből származik.


Az Amerikai Sétáló Póni Hivatal, amelyet 1968-ban alapítottak, szabályai szerint, csak olyan lovakat enged tenyésztésre, amelyek mind a Sétáló Póni, mind a Walesi Póni Hivatalnál (vagy ezek valamely kereszteződésénél) regisztrálva vannak.




MODERN SHETLANDI PÓNI:

A Modern Shetland póni elegáns mozgású. A póni komcinációk és a klasszikus Shetland póni élénkséget és finomságot adott ennek a fajtának. Ennek a keresztezésnek az eredménye a hosszú arányos nyak, és a tiszta csontozatú, mesterlkélt póni extrém akcióval és egy bátor személyiséggel. Hasonló a Shetland pónihoz, divatos, nem haladja meg a 46" magasságot, és minden színben meglelhetők.

A Modern Shetland póni a magasságában látványos, 43"-46". Ezzel a fajtával szívesen mutatkoznak főként hámban és bemutató előadásokon, mely magába foglalja az igás, a fogat és a Pleasure driving-et.


Egy idomított Modern Shetland agilis, gyors gondolkodású hátasló a gyerekeknek, és gimkánában vadászó és ugró póninak is használható. Fejtartása remek, akciós póni, mely gyakran feltűnik a bemutatókon. Ez egy elagáns állat pompával és mesterkélt testtartással. Szívós póni.


A Modern Shetland póni képes izgalomba hozni az embert a magas-lépés tevékenységével, a tüzes engergiájával, stílusával, a vidámságával és gyors gondolkodásával az eseményeken, vagy az eleganciájával egy hintóban. A hintót húzva gyönyörű és fenséges látványt képes nyújtani.

AMERIKAI QUARTER PÓNI:

FEJ:
A feje élénkséget, inteligenciát tükrőz. Széles feje van, fedett kicsi fülei, messze ülő kedves szemei, orrlyuka nagy, szája erős. Állkapcsa fejlett, nagy erőt sugároz.

NYAK:
A Quarter póni fejéhez a nyak kapcsolódik pontosan 45 fokos szögben. Nyaka izmos. A középhosszú, vékony ívelt nyak beleolvad a csapott vállba.


LAPOCKA:
A Quarter póni rendkívül jól mélyen hajlott hátú, közepesen magas, éles marja egyesül a háttal és a mélyen lejtős lapockával, ettől sajátos kiegyensúlyozott testtartással rendelkezik.


SZÜGY ÉS MELLSő LÁBAK:
A Quarter póninak mély és széles szügye van, ezért nagy heveder szükséges, messze ülő nehéz mellső lábai vannak, melyek egybeolvadnak a lapockával. A szabályos csatlakozás és a nagyon rövid lábszárcsont továbbmegy a tiszta csüdizületbe, lába középhosszú, egészséges. Az erőteljesen izmos alsókar elvékonyodó a térd felé.

HÁT:
Rövid, mélyen hajlott háta van a Quarter póninak, mely jellemzi a létező zárt és különösen teljes és erőteljes keresztezést a vesén.


Alakja kissé hordó alakú, rugalmas bordákkal.

CSONT, LÁB:
Az egyenes, tiszta csontok mentes a húsosságtól. A láb arányos és testes, különösen mély és nyitott patával.

ÁLLÁS:
Normál körülmények között roppant nyugodtan képes állni, várni, ez képesség gyorsan mozogó képességét minden parancsra.

MOZGÁS:
A Quarter póni nagyon higgadt a mozgásban, és figyelemre méltóan mérlegel a fordulalásoknál és megállásoknál.

MAGASSÁGA:
11.2-14.2 marok

SZÍNEK:
Vörössárga, pej, fekete, barna, palomino, vasderes, grulla, deres, "szarvasbőr", szürke, szolíd vagy multi színekben paint vagy appaloosa (foltos).

ALKALMAZKODÁS:
Nyugodt természetű, egyenletes temperamentumú, szilárd egyéniséggel. A Quarter pónik gyakran a gyerekek első lova.

TEMPERAMENTUM:
Nyugodt, inteligens. Gyakran teljesítenek nagyszerűen a következő versenyekben, rendezvényeken:

- mutatvány/Pleasure 
- hajtás 
- Gimkána



FAJTATÖRTÉNET:
A Quarter póni már sok éve létezik, a Quarter horse-tól származik, de a Quarter horse a magasságában tér el a Quarter pónitól. A Quarter horse minimum magassága 14.2 marok.

Néhány internacionálé Quarter horse-nak regisztrálja. Korábban több helyen regisztrálták ezt a fajtát, de végül kialakították a szabályzatot, megalakult az IQPA (Internacional Quarter Pony Association, ez már kizárólag a Quarter pónit regisztrálta, mely nem lehetett több vagy kevesebb 11.2-14.2 maroknál.



AUSZTRÁL PÓNI:

A XX. században alakult ki Ausztráliában. Ma már önálló fajtának tartják nyílván. 1929-ben alakult az Australian Pony Stud Book Society, azaz a méneskönyve. Cél a gyerekek számára kialakítani egy hátaspónit.

Az első póni egyébként 1803-ban érkezett Ausztráliába. A fajta 4 fajtából alakult ki. Hackney-ből, mely a mozgását adta és vérmérsékletét, Angol telivérből, mely a mozgáson és ugrókészségen javított, Welsh A típusú póniból, mely a pónijelleget adta, és


Shetlandból, mely a keménységet örökítette. A pónit 1920-ra ismerték el önálló fajtaként.

Kissé zömök, jó mozgású. Feje nemes, kicsi, szemek nagyok, de távol ülnek egymástól. A fej elkeskenyedő. A far terjedelmes, nyaka ívelt, lapockák dőltek.

Marmagassága 125-145 cm között van. Bármilyen színben előfordul, a tarkát kévéve.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 3
Heti: 3
Havi: 11
Össz.: 16 112

Látogatottság növelés
Oldal: Pónik
Minden mi érdekelhet :) - © 2008 - 2024 - likegiraffe.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »